Zlecenie projektu nowego domu architektowi vs kupno gotowego projektu. Porównanie.
Inwestorzy którzy planują budowę domu, muszą poważnie zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich jest wybór idealnego projektu domu. Mimo istnienia setek, a nawet tysięcy gotowych projektów, ogromne za wzbudzają także te przygotowywane na indywidualne zamówienie. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?
Gotowy projekt domu
Niektóre duże firmy architektoniczne posiadają katalog zawierający nawet kilkaset gotowych projektów. Można wśród nich znaleźć domy różnego typu – parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym lub bez, bliźniaki, a także rozbudowane wille. Zróżnicowany wybór pozwala na dopasowanie projektu do własnych preferencji oraz możliwości finansowych. Warto wiedzieć, że w gotowym projekcie można wprowadzić drobne zmiany (takie jak nieznaczne przesunięcie ściany czy dodanie kolejnego okna), jednak zawsze wymagają one konsultacji z architektem.
Gotowe projekty są znacznie tańsze od tych przygotowywanych na indywidualne zamówienie i kosztują ok. 2- 3 tysiące złotych.
Projekt indywidualny
Jeśli inwestor nie może trafić na odpowiednie rozwiązanie dla siebie wśród gotowych projektów, zawsze może zdecydować się na projekt indywidualny. Stwarza on znacznie większe możliwości – inwestor ma duży wpływ na układ oraz wielkość pomieszczeń w planowanym budynku. Dzięki temu dom zyskuje niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju wygląd! Projekt indywidualny sprawdza się również w przypadku działek o nietypowym kształcie, na których niemożliwe jest postawienie standardowego domu. Niestety, to rozwiązanie ma istotną wadę – jest znacznie droższe od projektu gotowego! Ceny w dużym stopniu zależą od renomy biura architektonicznego i wynoszą średnio 6- 15 tysięcy złotych!
Projekt gotowy czy indywidualny- co wybrać?
Zróżnicowana oferta gotowych projektów pozwala inwestorom znaleźć taki, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Nie każdego jednak satysfakcjonuje to rozwiązanie. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup projektu indywidualnego, który pozwala na dokładne zaplanowanie całego budynku wedle własnych potrzeb. To dobra propozycja dla kogoś, kto poszukuje oryginalnych rozwiązań i pragnie uniknąć powtarzalności. Przygotowanie projektu indywidualnego wymaga jednak dużego zaangażowania ze strony inwestora, który musi współpracować z architektem na etapie planowania i projektowania budynku. Gotowy projekt pozwala więc zaoszczędzić sporo czasu, a także pieniędzy.
Które rozwiązanie jest lepsze? To kwestia całkowicie indywidualna i zależna od konkretnego przypadku. Zarówno projekt gotowy, jak i indywidualny mają swoje zalety i wady, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.