Czy potrzebujesz strychu? Jak dobrze zaprojektować strych?
Wiele osób w trakcie wyboru projektu domu lub zakupu już wymurowanego budynku nie zwraca uwagi na planowane lub istniejące pomieszczenia gospodarcze. Są one mocno niedoceniane i pomijane w koncepcjach inwestorów. Tymczasem jednym z przydatnych miejsc może okazać się strych, który daje nam wiele dodatkowej przestrzeni oraz możliwości aranżacyjne. Możemy urządzić na nim garderobę, dodatkowe pokoje mieszkalne lub biurowe, które zapewnią wszystkim lokatorom własny, intymny kąt – nawet w niewielkim domu.
Czy strych będzie dla Ciebie przydatny?
To nadprogramowy obszar, który może zostać wykorzystany w wielu celach, nie generując konieczności zwiększania powierzchni zabudowy. To idealna propozycja dla osób, które poszukują miejsca do przechowywania sezonowych ubrań czy akcesoriów sportowych. Przyda się w momencie, gdy początkowo nie potrzebujemy wiele przestrzeni, jednak w przyszłości planujemy pokoje dla dzieci czy gości. Szczególnie w niewielkich budynkach jednorodzinnych każda taka dodatkowa powierzchnia jest na wagę złota.
Jak dobrze zaprojektować strych?
Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać miejsce, powinniśmy je przede wszystkim starannie obmyślić. Dobrze rozplanowane, pozwala na uzyskanie optymalnej przestrzeni, która zapewni wiele praktycznych skrytek do przechowywania i obszarów do odpoczynku. Aby strych był funkcjonalny, a zarazem ciekawy, warto spożytkować oferowane przez niego skosy, a także sięgnąć po jasne kolory, które dodadzą przestrzeni oraz rozwidnią często nieoświetlone zakamarki. Możemy wybudować ściany działowe z lekkich materiałów, które pozwolą na wygospodarowanie odrębnych pomieszczeń. Warto także wyeksponować elementy więźby dachowej, które nadadzą wnętrzom przytulnego, rustykalnego klimatu.
Jakie miejsce można urządzić na strychu?
Pokoje ze skosami doskonale sprawdzą się w roli sypialni. Pod niskimi ścianami kolankowymi z powodzeniem zmieścimy niewysokie komody na ubrania, a pod oknem dachowym – biurko do nauki. Na strychu możemy zaaranżować także pokój rozrywkowo-wypoczynkowy. Pod skośnymi połaciami warto wtedy wykonać zabudowane półki na sprzęt elektroniczny i bibeloty. W połączeniu z rozłożystymi kanapami stworzą one wygodne miejsce do relaksu i zabawy dla całej rodziny. Poddasze to również dobry obszar dla dużej łazienki. Rejon przy ścianie kolankowej świetnie nadaje się pod zabudowaną wannę, a w przeciwległą płaszczyznę idealnie wpisze się umywalka oraz toaleta, przydatne w każdym kąpielowym pokoju.